Platform on civil engineering, underground infrastructure, energy, construction equipment & construction machinery
Ervaren infrabouwer biedt interessante benadering bouwopgave Nederland
Mobilis werkt aan de uitbreiding en verzwaring van het energienet met toepassing Mobriq.

Experienced infrastructure contractor offers an interesting approach to a construction project in the Netherlands

Nederland staat voor een bouwopgave die groter is dan de beschikbare capaciteit. Bruggen, tunnels, wegen, sluizen en waterwerken vragen om onderhoud of vernieuwing, terwijl tegelijkertijd uitbreiding van infrastructuur, energienetten en woningbouw noodzakelijk is. Daarbovenop komt de voorbereiding op klimaatverandering. Meer projecten dus, maar niet automatisch meer mensen, middelen en tijd. Voor dit spanningsveld reikt Mobilis een interessante invalshoek aan: de opgave niet alleen benaderen als een bouwvraag, maar vooral als een organisatievraag. Door eerder te plannen, slimmer samen te werken en repeteerbare projecten beter te bundelen, kan de sector volgens algemeen directeur Remco Hoeboer meer bereiken met dezelfde schaarse capaciteit.

“De vraag is niet alleen wat er gebouwd moet worden, maar vooral hoe we dat uitvoerbaar houden”, zegt Remco. “Door niet elk project afzonderlijk te benaderen, maar slimmer te organiseren, partijen beter te verbinden en gebruik te maken van voortschrijdend inzicht, zien wij kansen.”

Experienced infrastructure contractor offers an interesting approach to the Nederland 1 construction project
Expansion and renovation of Zwanenburg Wastewater Treatment Plant.

Key role

Mobilis is als infrabouwer actief in complexe projecten op het gebied van wegen, bruggen, tunnels, sluizen, waterzuiveringen en energie-infrastructuur. Het bedrijf is onderdeel van de TBI-groep en werkt als hoofdaannemer samen met opdrachtgevers, gespecialiseerde partners en leveranciers. Volgens Remco ligt daar juist de meerwaarde. “Wij staan op de plek waar belangen, techniek en uitvoering samenkomen. Dan moet je niet alleen kunnen bouwen, maar ook partijen bij elkaar brengen en vooruitdenken.”

Groeiende druk

Naast tijdsdruk en schaarste aan capaciteit en middelen, is er nog een andere remmende factor: “Bereikbaarheid vormt een harde randvoorwaarde. Dat maakt de opgave nóg omvangrijker en ingewikkelder.” Divisiedirecteur Rutger de Jong vult aan: “Vooral de samenloop van al die ontwikkelingen is bepalend. De projecten komen niet netjes na elkaar. Ze stapelen zich op, terwijl de beschikbare capaciteit niet vanzelf meegroeit. Juist daarom moeten we veel scherper kijken naar planning, voorbereiding en samenwerking.”

Daarmee verschuift de aandacht van losse projecten naar de totale productiecapaciteit van de sector. Als dezelfde mensen, machines en specialisten op steeds meer plekken nodig zijn, wordt de organisatie van het werk minstens zo belangrijk als de uitvoering zelf.

Ervaren infrabouwer biedt interessante benadering bouwopgave Nederland 2
Vervanging van bruggen op de Oranje Loper in Amsterdam.

Regie vooraf

Volgens Mobilis begint een deel van de oplossing bij meer regie aan de voorkant. Dat geldt voor de overheid als opdrachtgever, maar ook voor de manier waarop projecten in de markt worden gezet en op elkaar worden afgestemd. Wanneer werkzaamheden aan wegen, bruggen of andere vitale verbindingen niet goed worden gecoördineerd, kan de hinder voor gebruikers en omgeving onnodig groot worden.

“Bereikbaarheid vraagt om afstemming over projectgrenzen heen”, stelt Remco. “Als je pas gaat sturen wanneer het werk al bijna begint, ben je vaak te laat. De winst zit juist aan de voorkant: welke projecten kunnen tegelijk, welke juist niet, waar kun je combineren en waar moet je faseren?”

Ook bij aanbestedingen kan volgens Rutger meer ruimte ontstaan door verder vooruit te kijken. Repeteerbare werkzaamheden lenen zich bijvoorbeeld voor clustering. Wanneer vergelijkbare projecten niet telkens als volledig nieuw traject worden georganiseerd, kan de sector kennis vasthouden en efficiënter werken. Teams raken beter op elkaar ingespeeld, processen worden voorspelbaarder en innovaties krijgen meer kans om zich in de praktijk te bewijzen. Remco licht toe: “Specialistische kennis zit vaak bij partners en leveranciers. Door hen eerder te betrekken, kunnen oplossingen beter worden ontworpen op maakbaarheid, onderhoudbaarheid en duurzaamheid. Daarmee verschuift innovatie van een losse toevoeging naar een integraal onderdeel van het project.”

Ervaren infrabouwer biedt interessante benadering bouwopgave Nederland 3
Renovatie van het beweegbare deel van de Papendrechtsebrug.

Continuïteit

“Continuïteit is belangrijker dan vaak wordt gedacht”, vertelt Rutger. “Als je steeds opnieuw begint met andere teams en andere uitgangspunten, verlies je veel opgebouwde kennis. Door herhaling slim te organiseren, kun je kwaliteit verhogen en doorlooptijden verkorten.”

Mobilis noemt zichzelf in deze context een verbindende hoofdaannemer. Door opdrachtgevers, ontwerpers, leveranciers en specialistische partners vroeg te betrekken, kunnen technische keuzes, duurzaamheidseisen en omgevingsbelangen beter op elkaar worden afgestemd.

Dat is vooral van belang bij complexe projecten, waar de infrastructuur tijdens de werkzaamheden vaak deels beschikbaar moet blijven. In zulke situaties bepaalt niet alleen de technische oplossing het succes, maar ook de fasering, communicatie en voorbereiding.

“Complexe infra vraagt om overzicht”, zegt Remco. “Je moet begrijpen wat een keuze in het ontwerp betekent voor de uitvoering, de omgeving en de planning. Onze rol is om die werelden met elkaar te verbinden.”

Ervaren infrabouwer biedt interessante benadering bouwopgave Nederland 4
A16 Rotterdam is onderdeel van de nieuwe snelwegverbinding.

Standaardisatie en modularisatie

Waar projecten uniek zijn, blijft maatwerk noodzakelijk. Maar waar onderdelen herhaalbaar zijn, ziet Mobilis duidelijke kansen voor standaardisatie en modularisatie. Door bijvoorbeeld vaker te werken met vaste ontwerpprincipes, prefab onderdelen of modulaire systemen kan een groter deel van het werk onder gecontroleerde omstandigheden worden voorbereid. Dat vermindert risico’s op de bouwplaats en geeft meer grip op de uitvoering. Het leidt daarnaast tot sneller bouwen, een constantere kwaliteit en minder omgevingshinder. “Hinderbeperking moet niet onderschat worden”, benadrukt Rutger, “want veel projecten vinden plaats in dichtbevolkte gebieden en vaak moet de bereikbaarheid tijdens de werkzaamheden zoveel mogelijk gewaarborgd blijven.”

Een voorspelbaarder proces maakt planning, kostenbeheersing en risicosturing eenvoudiger. Bovendien kan het helpen om de druk op schaarse vakmensen te verminderen. “Als minder werk ad hoc op de bouwplaats hoeft te worden opgelost, ontstaat meer rust in de uitvoering.”

Ervaren infrabouwer biedt interessante benadering bouwopgave Nederland 5
Reconstructie van de N211 Wippolderlaan.

Duurzame keuzes

Duurzaamheid speelt een steeds grotere rol. Infraprojecten hebben langdurig invloed op hun omgeving. Daarom kijkt Mobilis naar duurzame materiaalkeuzes, schonere bouwmethoden, elektrisch materieel en ecologische maatregelen die de leefomgeving versterken.

Remco: “Het gaat daarbij niet alleen om ambities op papier. In ontwerp, voorbereiding en uitvoering bepaal je hoeveel hinder je veroorzaakt, welke materialen je gebruikt en hoe toekomstbestendig een project wordt. Wanneer duurzaamheid pas laat in het proces wordt toegevoegd, is de speelruimte kleiner en worden oplossingen duurder of lastiger uitvoerbaar.”

Volgens afdelingshoofd Ontwerp & Voorbereiding Arjan Verweij sluit de steward-owned structuur van TBI goed aan bij de hogere duurzaamheidseisen van opdrachtgevers. “Doordat TBI in handen is van een onafhankelijke stichting in plaats van commerciële aandeelhouders, wordt de winst niet uitgekeerd aan beleggers, maar volledig geherinvesteerd in het bedrijf, innovatie, vakmanschap en maatschappelijke doelen. Dat biedt ons de vrijheid om te kiezen voor duurzame impact, maatschappelijke relevantie en blijvende waarde.”

Ervaren infrabouwer biedt interessante benadering bouwopgave Nederland 6
Werkzaamheden aan Station Amsterdam Zuid.

Rol overheid

Rutger wil de rol van de overheid nog breder trekken: “De overheid zou sterker moeten sturen op samenhang tussen projecten, bijvoorbeeld door stremmingsvensters beter tussen verschillende overheden op elkaar af te stemmen. Door afsluitingen slimmer te coördineren, kan de hinder voor gebruikers en omgeving worden beperkt.”

De komende jaren zal de druk op de infrabouw niet kleiner worden, maar Mobilis ziet veel kansen wanneer de opgaven meer als geheel benaderd worden. Daar wil Mobilis aan bijdragen door grote infraprojecten niet alleen uit te voeren, maar vooral slimmer te verbinden, organiseren en voorbereiden.

Ervaren infrabouwer biedt interessante benadering bouwopgave Nederland 7
Bij Mobilis zet je kunst op de kaart.

Heeft u vragen over dit artikel, project of product?

Neem dan rechtstreeks contact op met Mobilis.

Mobilis 8 Contact opnemen

Stel je vraag over dit artikel, project of product?

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Mobilis 9 Telefoonnummer +31 (0)55 5382222 E-mailadres info@mobilis.nl Website mobilis.co.uk

Gerelateerde artikelen

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Send us a message

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten