In het centrum van Sint Michielsgestel wordt momenteel een nieuw appartementencomplex gebouwd met op de begane grond winkels. Voor de verwarming van het complex wordt gebruik gemaakt van aardwarmte. Voor de aanleg van het ondergrondse leidingsysteem, dat de warmte uit de diepere aardlagen haalt, voert Eco-Well de grondboringen uit. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een bijna volautomatische boorinstallatie en Bobcat-machines voor de logistiek van materiaal op het bouwterrein.
Eco-Well b.v. is een jong en snelgroeiend bedrijf dat gesloten bronsystemen voor aardwarmte-installaties ontwerpt en aanlegt. Een bronsysteem bestaat uit een dubbele polyethyleenleiding waardoor een mengsel van water en glycol stroomt, dat de temperatuur van de bodem opneemt en afgeeft. Op het bouwterrein in Sint Michielsgestel waren 19 bronsystemen gepland met een diepte van zo’n 200 meter. De doorsnee van een put is niet meer dan zo’n 15 centimeter. Per dag werden er zo’n drie bronnen geboord. In de bron bedraagt de bodemtemperatuur zo’n 15 graden, die met behulp van een warmtepomp boven de grond verhoogd kan worden tot zo’n 55 graden; voldoende om de woningen en winkels comfortabel te verwarmen. De afgekoelde vloeistof wordt vervolgens weer onder de grond gepompt om op te warmen en zo circuleert het systeem continu warmte en koude. In de zomer kan het proces omgedraaid worden, want dan is de bodemtemperatuur juist lager dan de buitenlucht en kan het systeem gebruikt worden voor de koeling van de appartementen.

Voor het project in Sint-Michielsgestel werd een nieuwe, bijna volautomatische boorinstallatie gebruikt, die de bronnen op de gemarkeerde locaties boorde. De machine wordt op afstand bediend en kan zelf nieuwe segmenten op de boorbuis schroeven, zodat het boorproces continu door kan gaan. Tijdens het boren wordt er onder druk water in de boorput gepompt om te voorkomen, dat de wanden van de put instorten. Als de gewenste boordiepte bereikt is, wordt de boorbuis omhooggehaald en weer automatisch uit elkaar geschroefd. Het materiaal, dat tijdens het boren omhoogkomt wordt via een filterinstallatie aan de achterkant van de boorinstallatie keurig in hopen naast de boorinstallatie afgevoerd. Nadat het boorgat vrij is, worden de bodemcollectoren door een Bobcat-machine aangevoerd. Dat zijn grote haspels met polyethyleenleidingen, die men met behulp van een gewicht in het gat laat zakken. Later in het bouwproces worden ze aan het aardwarmtesysteem met de warmtepomp gekoppeld. Vaak wordt bij de warmtepomp ook een buffervat geplaatst voor de opslag van warm tap- en douchewater.
De Bobcat-machines worden niet alleen gebruikt voor het op maat maken, oprollen en vervoeren van de leidingen voor de boorputten op grote haspels, maar ook voor het transport van materialen en watertanks op de bouwplaats. Aanvankelijk werden daarvoor E88-graafmachines van Bobcat gebruikt. Eco-Well heeft er vijf in bezit. De oudere, handbediende boorinstallaties hadden nog geen filterunit, waardoor het omhooggehaalde natte boorslib in containers werd opgevangen om in te drogen en het terrein beter begaanbaar te houden. Die containers werden geleegd met behulp van de graafmachines. Voor de andere werkzaamheden worden aanbouwdelen, zoals palletvorken en slanghaspels gebruikt.
De nieuwe, automatische boorinstallaties zijn voorzien van een schudzeef, die het boormateriaal schoon en droog op de grond naast de boorinstallatie uitwerpt. Omdat er geen containers meer leeggeschept hoeven te worden, heeft Eco-Well recentelijk T76-rupsladers aangeschaft, die hetzelfde werk doen als voorheen de E88-graafmachines. Maar schrankladers hebben vergeleken met de graafmachines nog enkele additionele voordelen: omdat de nieuwe boorinstallaties een stuk langer zijn, past er geen E88 meer op de dieplader die de machines vervoert. De T76-rupslader is korter en past dus wel samen met een boorinstallatie op de dieplader, waardoor de transportkosten hetzelfde blijven. Bovendien is de T76 wendbaarder en sneller en met zijn lagere gewicht en rupsbanden verstoort hij de bodem op het bouwterrein veel minder dan de relatief zware E88-graafmachine.
Sinds kort zijn de T76-rupsladers uitgerust met een afstandsbediening, waardoor de logistieke werkzaamheden op de bouwplaats door de boormeester zelf uitgevoerd kunnen. Hij is al gewend aan het werken met een afstandsbediening, want ook de boorinstallatie wordt met een afstandsbediening bestuurd en bediend. De jonge bestuurder Rick de Zomer is erg enthousiast over de inzet van de nieuwe T76.

Eco-Well b.v. is een jong bedrijf dat in 2018 werd opgericht en sindsdien sterk gegroeid is. Het aantal medewerkers is snel naar 30 gestegen en de orderportefeuille is dankzij de stijgende populariteit van aardwarmtesystemen goed gevuld. Aanvankelijk werden de machines gehuurd, onder meer bij 123 Verhuur, een zusterbedrijf van Inter-Techno, dat dealer is van Bobcat. Dat Eco-Well in een latere fase zelf Bobcat-machines kocht was geen automatisme. “Niet alleen de eigenaren zijn betrokken bij de aanschaf van machines, maar ook de boormeesters die ermee moeten werken. Het zijn geen echte machinisten die de machines continu gebruiken. Ze zijn eigenlijk alleen een hulpmiddel voor hun eigenlijke werk: het boren van bronnen. We hebben in de beginperiode diverse merken machines gehuurd en getest, maar Bobcat kwam gewoon als beste uit de bus”, zegt Jos Over, die als een van de oprichters/eigenaren verantwoordelijk is voor de machines, de werkplaats en het onderhoud.
“De omstandigheden op de bouwplaats zijn als gevolg van het natte boorslib best lastig. Elektronica is daar erg gevoelig voor en sommige merken gaven daardoor vaak storingen. Bobcats zijn robuuste, zeg maar hufterproof machines, die onder alle omstandigheden hun werk blijven doen.” En hij is heel tevreden over de ondersteuning door Inter-Techno. “Zij adviseren bijvoorbeeld over de aanpassing van de machines. Ook onderhoudsmonteurs zijn snel ter plaatse als dat nodig is, waardoor het werk altijd door kan gaan.”