Platform over civiele techniek, ondergrondse infra, energie, bouwmaterieel & bouwmachines
Verstoppingsvrije afvalwaterpompen voor rioolgemaal Delfzijl
De innovatieve XRW-serie is niet alleen verstoppingsvrij, maar kent ook een hoog rendement, én is nagenoeg trillingsvrij.

Verstoppingsvrije afvalwaterpompen voor rioolgemaal Delfzijl

Mensen spoelen van alles door het toilet en de gootsteen, waaronder niet-oplosbare vezelrijke doekjes, menselijk haar, overtollig vet en nog zo veel meer. Het leidt geregeld tot verstoppingen bij rioolwaterzuiveringen en gemalen. Reden voor Waterschap Noorderzijlvest om bij de renovatie van rioolgemaal Delfzijl te kiezen voor verstoppingsvrije afvalwaterpompen van Pentair, de pompspecialist uit Winterswijk.

DSC 1152 Edit
Martin Post, objectbeheerder van Waterschap Noorderzijlvest.

Waterschap Noorderzijlvest beheert een gebied ter grootte van 144.000 hectare. Hieronder vallen 113 rioolgemalen, 13 rioolwaterzuiveringsinstallaties en 366 kilometer aan persleiding. Gemaal Delfzijl verpompt rioolwater via Appingedam naar de dichtstbijzijnde rioolwaterzuivering. Daarmee is dit pompstation belangrijk voor de lokale inwoners, voor de afvoer van hun afvalwater. “We zien echter een enorme toename in het aantal verstoppingen bij gemalen. Het is een groot probleem én een grote kostenpost voor waterschappen”, zegt Raymond Meijnen, Manager R&D bij Pentair. “Een langzaam verstoppende pomp kost veel energie. En als de pomp verstopt raakt, kan het geen water verpompen en moet de pomp stilgelegd en schoongemaakt worden. Niet alleen een vervelende klus, maar vooral ook tijdrovend.”

DSC 1054 Edit
In het tweede deel van 2024 heeft Pentair een tweetal nieuwe afvalwaterpompen geleverd aan het waterschap van het type XRW1-250.40.

XRW-Serie

Pentair is al sinds 2018 bezig met de ontwikkeling van een oplossing voor dit probleem. En met succes. “De complete XRW-serie is een nieuw ontwikkelde pompenrange die sinds eind 2024 officieel op de markt is als standaard pompenreeks. De oplossing zit ‘m in de vormgeving van de waaier, het draaiende deel in de pomp dat water verplaatst en druk opvoert”, volgens Raymond. “De juiste geometrie van de waaier kan namelijk een boel ellende voorkomen en dus ook bijdragen aan een besparing in energieverbruik. De innovatieve XRW-serie is niet alleen verstoppingsvrij, maar kent ook een hoog rendement, én is nagenoeg trillingsvrij, zo hebben meerdere en langdurige tests uitgewezen. Reden voor Waterschap Noorderzijlvest om deze techniek ook in gemaal Delfzijl te implementeren.”

DSC 1178 Edit
Het energieverbruik is met de helft afgenomen ten opzichte van de oude pompen.

Bewezen verstoppingsvrij én duurzaam

In het tweede deel van 2024 heeft Pentair een tweetal nieuwe afvalwaterpompen geleverd aan het waterschap van het type XRW1-250.40. “De keuze voor deze type pompen is gebaseerd op ervaringen van andere collega’s”, zegt Martin Post, objectbeheerder van Waterschap Noorderzijlvest. “In het verleden moest ik één tot twee keer in de maand naar dit gemaal om verstoppingen te verhelpen, soms zelfs iedere week. Sinds de nieuwe pompen er staan, lijkt dit verleden tijd, want ze draaien nu inmiddels een half jaar en ik ben hier nog geen één keer geweest voor verstoppingen.” Volgens Martin zijn de pompen ook energiezuiniger. “Het energieverbruik is met de helft afgenomen ten opzichte van de oude pompen. De capaciteit van dit gemaal is 1.560 m3 per uur met twee pompen in bedrijf. Ook dat haalt hij met gemak. Zelfs met één pomp wordt al een debiet van 1.000 m3per uur gehaald.” En ook over de trillingen is Martin te spreken. “Waar ik in het verleden wel eens een trillingen in het leidingwerk heb gezien van 30 mm/s, zit ik nu op haast 0,0 trilling.”

De nieuwe range pompen van Pentair is modulair van opzet. “Componenten zijn uitwisselbaar binnen de verschillende pomptypes. Daarnaast worden de pompen volledig in onze fabriek in Winterswijk gefabriceerd, van gietstuk tot eindproduct. Dit alles draagt bij aan de hoge kwaliteit die wij nastreven, wat voor de klant uiteindelijk resulteert in een reductie van de totale levenscyclus kosten”, zegt Raymond tot besluit.

Op basis van het succes bij rioolgemaal Delfzijl is er inmiddels ook een order voor het pompstation in Appingedam. Twee pompen met een iets kleinere aansluitmaat: type XRW1-200.40.     

"*" geeft vereiste velden aan

Stuur ons een bericht

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten