Vanuit SHR/SKH willen we helpen de bouwsector te verduurzamen. De infrasector maakt daar een belangrijk onderdeel van uit. Het gebruik van hout levert een wezenlijke bijdrage aan die verduurzaming, mits je weet hoe je met dit materiaal moet bouwen. Aan het woord is Oscar van Doorn, directeur van SHR/SKH.
Houtbouw is niets nieuws, maar de manier waarop we het tegenwoordig toepassen is wel iets van de laatste decennia, zegt Van Doorn. “Met engineered wood (CLT, LVL) in hoogbouw, 3D-modulebouw en thema’s rond losmaakbaar is het gebruik van hout in een stroomversnelling gekomen in de bouw, maar ook de GWW. “Naarmate er steeds meer partijen op deze houtbouwtrein springen, wordt het gebrek aan kennis duidelijk.”
De traditionele gebruikers van hout hebben te maken met het verdwijnen van kennis door vertrek van ouder personeel, terwijl de nieuwe toetreders de kennis nog moeten opbouwen. “Gevolg is helaas dat er ook regelmatig gebreken worden geconstateerd, bijvoorbeeld op het gebied van technische detaillering, brandveiligheid, akoestiek, vocht, materiaalkennis en planning”, weet Van Doorn. En dat is volgens hem zonde en vooral onnodig! “Alle kennis is in ons land aanwezig. Men weet alleen niet altijd de weg daarnaartoe te vinden. Bovendien kan de opschaling van houtbouw en de onnodige fouten die gemaakt worden gaan lijden onder negatieve perceptie door professionals, politiek én het grote publiek.”
Bij test- en kennispartner SHR voelen we die ‘urgentie van competentie’ als geen ander en hebben daarom besloten de verantwoordelijkheid te nemen om de beschikbaarheid, vindbaarheid en zichtbaarheid van kennis te verbeteren, oppert Van Doorn. “Dit doen we door het organiseren en faciliteren van professionele houtbouwopleidingen en cursussen. Deze worden aangeboden op een centrale online plek: De Houtbouw Opleider. Om dit platform awareness en tractie te geven organiseren we vanuit De Houtbouw Opleider ook diverse kennisdelingsavonden in Pakhuis de Zwijger: ‘Houtbouw is goud, maar kan ook fout’ en zijn we partner in initiatieven als de Nationale Houtbouwgame.”
De tweede editie van ‘Houtbouw is goud, maar kan ook fout’ vindt plaats op 6 oktober en richt zich op brandveiligheid in houtbouw. Het voorlopige programma bestaat uit ‘lessons learned’ presentaties van De Groot Vroomshoop en Urban Climate Architects, gevolgd door een gesprek met experts van Peutz, Derix, NBVT, SHR en anderen. Op 5 en 6 november gaat tijdens de Klimaattop Gebouwde Omgeving 2025 officieel de Nationale Houtbouwgame van start: een uniek, gratis leerprogramma van 4 weken dat professionals helpt om snel en effectief aan de slag te gaan met grootschalige houtbouw. “Kortom, spring met ons mee op de houtbouwtrein en help de bouw- en infrasector te verduurzamen”, zegt Van Doorn tot besluit.