Platform over civiele techniek, ondergrondse infra, energie, bouwmaterieel & bouwmachines

De onzichtbare versnelling: Digitalisering van onze ondergrondse infrastructuur

Nederland loopt wereldwijd voorop met de registratie van kabels en leidingen, maar de energietransitie dwingt ons tot nóg meer snelheid. Hoe voorkomen we dat ‘onzichtbare vertraging’ in de data de fysieke bouw van ons energienet remt?

In deze aflevering van de GWW Bouwmat podcast duiken we diep de sleuf in met Victor van Baal (Managing Director) en Peter van Dijk (Head of Product) van Sogelink. We bespreken de noodzaak van standaardisatie en de lancering van hun nieuwste innovatie: Registratie aan de sleuf.

Wat je ontdekt in deze aflevering:

  • De Closed Loop-aanpak: Waarom data binnen 24 uur terug bij de netbeheerder moet zijn.
  • First Time Right: Hoe slimme software faalkosten reduceert en de druk op landmeters verlicht.
  • Toekomstmuziek: Van Augmented Reality (AR) in de Klic app tot objectherkenning via LiDAR-scanning.
  • Trots op de Ondergrond: Waarom Nederland internationaal als lichtend voorbeeld geldt voor digitale infrastructuur.

Transcriptie

[00:18] Welkom bij deze aflevering van GWW Bouwmat, de podcast. Vandaag belichten we een onderwerp dat cruciaal is voor de toekomst van Nederland. Digitalisering van de ondergrondse infrastructuur. Bij mij aan tafel twee heren van Sogelink.

[00:31] Je kent van onder meer de Klic App, een nieuwe oplossing. Daarover later meer uiteraard. Peter en Victor, heren, stel jezelf even voor.

[00:41] Ja, dankjewel. Victor van Baal, Managing Director van Sogelink Nederland. Sinds januari van dit jaar.

[00:50] Dankjewel.

[00:51] Peter van Dijk, Head of Product Nederland. Werkzaam in dit domein voor bijna 15 jaar.

[00:58] Kijk eens aan. Laten we beginnen op macro niveau. Eerst, waarom moeten we nu aandacht besteden aan de Klic app, aan jullie nieuwe oplossing? Waarom is dat zo belangrijk?

[01:09] Ja, het zal je niet verbazen dat we het moeten hebben over de energietransitie en alle uitdagingen die dat met zich meebrengt in Nederland. We hebben het over een hele fysieke opgave, de verzwaring van de infrastructuur.

[01:24] En daar komen natuurlijk allerlei uitdagingen die we vaak in het nieuws horen, met daarbij alles wat tegen zit in het land. Mensen die geen aansluiting kunnen krijgen, bedrijven die zichzelf niet kunnen uitbreiden.

[01:39] En als je die duiding kijkt, dan kijk je heel vaak naar het aantal mensen dat we niet hebben om het werk uit te voeren. Het aantal transformatorhuisjes wat geplaatst moet worden, wat veel te langzaam gaat.

[01:53] De vergunningaanvraag die allemaal langzaam gaat. Dat is allemaal waar, alleen de digitalisering is vaak een onderbelicht onderwerp.

[02:09] En ook iets waar we denk ik heel erg trots op kunnen zijn. Voor deze rol heb ik in Frankrijk en in Nederland gewerkt op hetzelfde onderwerp. Als je ziet hoe het in andere landen gaat, dan hebben we gewoon iets wat heel erg mooi is. Wat heel erg goed in elkaar zit.

[02:22] Dus in Nederland gaat het eigenlijk al een stukje beter dan als je in de omringende landen kijkt.

[02:26] Zeker. Daar moeten we echt trots op zijn. We hebben veel voorbeelden in ons bedrijf, in mijn werk, afgelopen twee jaar, waar ik Nederland kan presenteren als het kliksysteem wat gebouwd is,

[02:41] dus de hele database, dat is vooruitstrevend. En dat wordt door de hele wereld gezien als vooruitstrevend. Maar vervolgens moeten we nu met het oog op de energietransitie wel de volgende stap zetten daarin. En dat komt niet vaak voor het

[02:57] voetlicht. Dat komen we graag hier doen. Oké, maar de rode draad is eigenlijk het moet sneller.

[03:02] Het moet zeker sneller ja. En Victor zei het al, ik ben bijvoorbeeld vorig jaar in Amerika geweest namens Socialink en om te laten presenteren wat wij in Europa doen op dit vlak, digitalisering en standaardisatie van de ondergrondse infrastructuur.

[03:16] En dan heb ik zowel de Franse als de Nederlandse situatie uitgelegd. En als je het dan over het Nederlands hebt, dan lopen we zo ver voor. Alleen met de uitdagingen die we hebben, moeten we nog sneller gaan. En dat is niet alleen met de capaciteit van onze infrastructuur, met name de elektriciteit,

[03:32] maar ook het water, want dat is nog iets wat onderbelicht is, maar dat gaat ook ongetwijfeld nog veel grotere rol spelen, is dat de infrastructuur moet uitgebreid worden. En ook vernieuwd, want er liggen dingen die te oud zijn.

[03:47] En dan moet je dus meer standaardiseren. En waar het ook om gaat is dat first time right. En daar hebben wij, denk ik, als ons bedrijf ook al over de afgelopen 15 tot 20 jaar een proven track record. We focussen heel erg op die standaardisatie, maar ook op die first time right. En jullie zijn bekend van de Klic app.

[04:06] Je bent ook de Klic-expert, heb ik me laten vertellen net.

[04:10] Ja, zo sta ik wel een beetje te boek, ja. En ja, als je kijkt naar, je hebt twee delen eigenlijk van de CLIC. Je hebt de grondroederskant en de netbeheerderskant. Want waar het over gaat is dat de netbeheerders zijn natuurlijk de eigenaren van de ondergrondse infrastructuur. En de grondroederskant, dat zijn degenen die eraan werken. Dat kunnen soms ook de netbeheerders zijn. En de klik app is eigenlijk bedoeld om die ondergrondse data die je krijgt.

[04:38] Op een eenduidige en makkelijke manier te raadplegen. En ook op terug te koppelen waar nodig. Zodat je eigenlijk graafschade kunt voorkomen. En wat we daarop gaan uitbreiden natuurlijk.

[04:51] Wat we eigenlijk al jaren doen ook voor de huisansluitingen. Is dat je wat je eigenlijk bouwt. dus in je nieuwe huis aansluiting, dat je die binnen 24 uur, zoals die gerealiseerd is met alle gegevens, ook ingemeten, terug hebt bij de netbeheerder.

[05:06] En dan krijg je wat heel erg belangrijk is, wat wij noemen dan een closed loop approach. Dus dat vloeit weer via de netbeheerder terug naar het kadaster. En op het moment dat je eigenlijk een x-dag, x-dagen later de klik opnieuw zou aanvragen,

[05:20] dan zit het er al in. En dat gaat straks ook realiteit worden voor de nieuwe infrastructuur, voor het hoofdnet.

[05:27] Daar komen we straks denk ik op.

[05:28] Daar komen we straks op.

[05:30] Waarom speelt het onderwerp nu Victor?

[05:34] We noemen het altijd gewoon de onzichtbare vertraging. Ik had het over de hoofdpunten die vaak in het nieuws komen, maar de data en de processen in dit hele verhaal, een stukje daarvan heeft het eten rol petra verteld die die leveren ook een hoop vertraging op

[05:52] dus zonder de goede software en de goede datastroom kan je niet kan je niet opschalen en dus kan je niet versnellen ga je fouten maken die die later weer hersteld hersteld moet worden wat het net

[06:05] over over first time first time right je hebt het over handmatige overdrachten tussen tussen tussen afdelingen. Dus zonder die standaardisatie gaat het niet.

[06:15] En je hebt natuurlijk ook de schaal van energietransitie natuurlijk. Het is veel,

[06:19] het komt veel samen. Je hebt het over een hele grote schaal, er moet ontzettend veel gebeuren. En daar heb je die standaardisatie voor.

[06:30] Wat ook daar wel erg van belang is, is dat het de simpelheid houdt. Want er zit een druk op het bouwen van die infrastructuur en waar je daar zag was dat in het verleden, en dan heeft het ook een stukje schaalbaarheid te maken, is dat er vroeg tot op

[06:46] heden eigenlijk moeten de landmeters bij komen. Nu is het idee eigenlijk, dat is al een beetje vooruitgelopend op waar we het straks nog meer uitgebreider over willen hebben, maar dat degenen die de infrastructuur bouwen ook direct inmeten en terugleveren en dat er ook directe validatie

[06:59] plaatsvindt in het veld. Ja, en dan bedoel je dan ook de NLCS++? Ja, dat is de NLCS++ standaard in combinatie met wat we dan noemden het NLCS++ is de uitwisselstandaard en er is ook een digitale samenwerkingsplatform, het DSP, wat van mij een aansluiting is en wat al jaren bestaat voor de

[07:19] huis aansluitingen is nu ook in productie voor in gebruik voor het hoofdnet maar er wordt nog geen NLCS++ uitgewisseld maar daar zijn we wel steeds dichterbij. En dan is het heel snel wat hetgene wat je eigenlijk gebouwd hebt.

[07:34] Dat je dat snel terug kunt leveren naar de netbeheerder. De netbeheerder verwerkt het. En het vloeit weer eigenlijk het klik in. En daarmee heb je daar ook de closed looper.

[07:43] Want die NLC++ zit inmiddels in versie 12 geloof ik?

[07:46] Ja, maar vergis je niet in. Het is nog niet helemaal in productie. Want je ziet dat een aantal netbeheerders, drie grote netbeheerders voor elektriciteit en gas, dat zijn dan Stedin, Alliander en Annexes, die zijn daar de drijvers in.

[08:01] En dat was in destijds ook eigenlijk al bij het huisansluitingenproces. Dat die snel, die zien de noodzaak dat het snel moet gaan. Alleen wat er is, is dat je moet een hele keten op gang brengen.

[08:15] En dat is intern best een uitdaging voor die partijen. Maar dat betekent ook voor de grondroerders, de aannemers, ook een grote wijziging. Daar gaan wij bij helpen om

[08:26] dat te versnellen. Dan komen we bij een interessant punt. Wat is de rol van de publieke partijen,

[08:30] zoals het Kadaster bijvoorbeeld? Ja, natuurlijk een hele belangrijke. Ik denk vooral waar wij behoefte hebben als marktpartij is regie. Dat kunnen verschillende partijen zijn, maar zeker

[08:45] het Kadaster speelt daar een hele belangrijke rol in. Nederland is juist sterk omdat je zo’n goede regie hebt eigenlijk, tenminste vertelde je. Ja. De klikdatabase bijvoorbeeld van het kadaster, internationaal gezien staat die goed gepositioneerd, maar…

[09:04] Nou, wat we wel zien is experimenten van heel veel partijen en heel veel verschillende kanten op, ook richting commercialisering van van publieke data daar zouden wij niet per se niet

[09:19] per se voor zijn niet zozeer vanuit het eigen belang maar vooral vanuit die versnelling richting richting de markt wat we wat we nodig hebben is het uw keuze voor iedereen om te zorgen dat je

[09:31] kan kiezen tussen welke oplossingen gebruikt ja en ik denk als je maar dat is ook meer vanuit de rol als als belastingbetaler dat je ieder je eigen rol moet moet pakken is goed maken blijft bij je leest precies en dat wij als als als commerciële partij

[09:48] en daarnaast zijn er nog nog heel veel meer gepositioneerd zijn om bovenop wat er gebouwd wordt en wat er gemaakt wordt door publieke partijen software kunnen maken die de die de

[10:01] markt verder helpt wat je daarbij ziet is het gaat over de governance natuurlijk in feite en dat bij standaardisatie en zeker als je dat breed wil uitrollen is het van belang dat het beheerd wordt door een onafhankelijke partij. En in dit geval is dat is er zo’n partij in het domein en dat is

[10:18] de DSP-MA, mijn aansluitingen en het gaat ook die richting op dat zij de volledige governance

[10:26] erover gaan voeren. En als we dan inzoomen naar de markt, wat speelt er concreet in de markt? Ontzettend veel vraag naar werk. Al onze klanten zeggen we hebben een orderbook voor de komende jaren, maar niet de mensen.

[10:43] De concrete vraag is altijd hoe kan ik meer werk verzetten met hetzelfde of minder mensen. Hoe kan ik slimmer gaan werken?

[10:55] Er is ook een enorme vraag naar eenvoud, dat het makkelijker gaat, denk ik aan. Of wat je zegt, slimmer werken.

[11:00] Ja, dus onze klanten die in het veld werken, die zijn niet per se dat werk gaan doen, omdat ze houden van het werken met software.

[11:09] Nee, snap ik.

[11:10] Of het bijhouden van formulieren. Of het zorgen dat liggingen goed ingemeten worden. Die willen concreet aan de slag. Dus waar onze rol zit, is het zorgen dat we software maken

[11:24] die ze helpt bij het doen van dat werk. Dat noemde ik eerder ook al, de simpelheid ook.

[11:31] Er zitten vaak, die ommerking krijg ik ook wel eens intern, het ziet er zo simpel uit, waarom heeft het zoveel tijd gekost? Ik zeg ja, omdat het uiteindelijk iets om iets heel simpel te laten zijn, kost het soms veel tijd. En daar hebben we ook over de jaren heen, omdat we al heel lang in dit domein zitten en heel veel grondroutes hiermee bedienen,

[11:52] daar echt denk ik ook een hele goede oplossing voor. En daar bouwen we op door. En daar zie je nog wel dat dat voor sommige partijen een uitdaging is. Omdat juist niet alleen de partijen eventueel concurrenten, maar ook gewoon voor de aannemers om daar de juiste keuzes in te maken.

[12:12] En wij zijn daar eigenlijk altijd wel de partijen die hun natuurlijk ook wel volgt,

[12:17] maar die hen ook adviseert. Maar laten we het dan even concreet maken. Wanneer komt Sojalink

[12:25] Nederland in beeld? Wij zijn al heel erg in beeld. Het is niet een kwestie van komen we in beeld of gaan we aan de slag. Als we het concreet over deze oplossing hebben, die lanceren we in de komende

[12:38] maand. Jij hebt het nu over registratie aan de sleuf. Registratie aan de sleuf. Ja, en misschien kun je je ook nog even Socialink Nederland voorstellen. Want het is misschien niet voor iedereen een bekende naam nog.

[12:47] Ja, ondertussen denk ik wel hoor. Dus we hebben natuurlijk al veel eraan gedaan. Maar Socialink bestaat uit twee gevestigde namen in de Nederlandse markt. GoConnected en Geodan.

[13:00] En die hebben we samengebracht in de groep. En wij helpen bouw- en infra-aannemers met exact dat. Slimmer werken met goede software.

[13:12] En mensen kennen jullie uiteraard van de Klic App.

[13:16] Ja, en we hebben ook een grote business die aan vergunningenbeheer doet. Dus daar zijn de gemeenten onze klant.

[13:23] Dus jullie zijn ook veel breder actief nog.

[13:25] Zeker.

[13:27] En dan komt jullie nieuwe oplossing inderdaad in beeld. Registratie aan de sleuf.

[13:33] Ja, dat is eigenlijk gewoon een logische uitbreiding op wat we al doen. We bieden in het veld, of ja niet alleen in het veld, maar ook kantoor in de werkvoorbereiding, een stukje voor de aanvrager van de klikmelding. Nou, je moet die data bij je hebben over de

[13:48] ondergrondse informatie, want dat is bij wet verplicht. Wat we daar al jaren op toevoegen is het proces voor de huisaansluitingen wat gedigitaliseerd is wat ook al tien jaar werk succesvol werkt en

[14:03] nu gaat het eigenlijk hetzelfde doen gaan we het in het groot nog een keer doen maar dan voor het voor het hoofdnet ja en en daar speelt er dus wat ik al zei die eerder die standaardisatie van de en als je spulst het uitwisselmodel en dat wordt geïntegreerd in onze klik app en en ook onze ons

[14:19] kantoor deel dus het betekent in ons geval niet dat er aparte tooling of wat dan ook is. Het is eigenlijk niks anders dan het toevoegen van wat extra functionaliteit en dus waarde voor onze klanten in een reeds bestaande app die al uitgerold

[14:34] is. Oké, dus voor de klanten verandert er weinig in die zin. Heel veel natuurlijk, veel efficiënter.

[14:41] Maar we bieden meer dan er voorheen. Eigenlijk met de basis blijft het zelfde. En ook op basis van dezelfde, ja, men kan verwachten dat dat conform de kwaliteit is die we al jaren leveren.

[14:55] En ook daarin hebben we ons bewezen.

[14:57] En aannemers kunnen dan het hoofdnet digitaal registreren tijdens de uitvoering?

[15:03] Ja, maar wat daar nog wel een belangrijk aspect is, is dat het hoofdnet wordt keurig ontworpen. Dus de dingen die al ontworpen zijn, die gaan ook mee naar het veld.n wat je dan eigen krijgt in het veld is dat je dat is een definitief ontwerp dat je die uiteindelijk meeneemt naar het veld en dat je

[15:26] die kunt aanpassen en nagelang hoe die echt dat raadjes ja de revisie de s-beeld ja en ook makkelijk teruggeleverd kan worden en wat ook van belang is hoofdnet bouw je niet in een dag dat zijn

[15:39] langdurige projecten dus wat je dan ook een doen kunt doen is, daarvoor zit het proces ook in, dat je in deelrevisies kunt opleveren. Dat je dus ook je afrekening kunt laten plaatsvinden op deelrevisies.

[15:52] En dus dat de aannemer ook eerder betaald krijgt. En wat maakt deze oplossing uniek? Ik denk dat het,

[15:57] ja, wat het uniek maakt, wat ik al eerder zei, dat het een toevoering is aan een bestaande app, die al breder uitgerold is, met een bestaand kantoordeel, wat de klanten ook kennen. Ik denk dat dat de uniekheid brengt en dat het ook niet een samenvoeging is van bijvoorbeeld

[16:15] externe GIS tooling. Dat zie je bij andere oplossingen. Wij hebben dit stuk van begin tot eind volledig zelf in de hand. Wat het ook voor de aannemers aantrekkelijk maakt is dat het eigenlijk doorbouwt ook op

[16:31] integraties die ze al kennen met onze bestaande externe integraties via onze API. We proberen ook de impact op onze aannemers, klanten, zo min mogelijk te laten.

[16:43] En werkt die oplossing al op schaal?

[16:46] Wij gaan de eerste pilots in juni draaien. En dan zullen er ongetwijfeld nog verbeteringen in moeten worden toegepast. Maar wat we ook zien is dat dit hele stuk nog niet in productie is.

[17:04] Want de netbeheerders bereiden zich voor om er klaar voor te zijn. Die hebben hun eigen roadmaps daarvoor. En het zal op gang moeten komen, maar ik verwacht dat als het eenmaal draait, dat het dan ook heel snel gaat.

[17:17] Maar die pilots die komen er dus aan?

[17:19] Die pilots komen eraan, ja. Daar zijn we in gesprek met aannemers, al reeds bestaande klanten, om die pilots te gaan optuigen. En dan ook in samenwerking met de netbeheerder om dit te gaan draaien.

[17:31] En hier ook weer de rol van de standaardisatie. Dus die moet op een gegeven moment niet meer veranderen, die standaard. Dan kan je pas echt gaan doorpakken op schaal. Dus op het moment dat dat staat, dan zul je die versnelling gaan zien. En als je dan mag

[17:48] samenvatten, waarom maakt deze oplossing het verschil? Het levert concreet op,

[17:55] snellere doorlooptijden, sneller vaalkosten. Wat ik denk eigenlijk altijd is dat degene die de infrastructuur dus bouwt, ja dat die ook direct eigenlijk het werk doet van de landmeter die in het verleden kwam.

[18:09] En dus dat zie je ook bij de huis aansluiting al. Daar kwam vroeger ook een landmeter en degene die het doet is niet een landmeter straks, maar heeft een landmeter, gebruikt landmeter, landmetekunde om het vast te leggen. En dat is wel ook weer de uitdaging om dat zo simpel mogelijk

[18:27] te houden, want het is iemand die infrastructuur bouwt en geen landmeter. Ik begrijp dat jullie

[18:33] registratie aan de sleuf de oplossing al zodanig gaan presenteren op InfraNext? Klopt ja, ik gaf

[18:39] de verrassing al even weg, maar dat klopt. We zijn er vanaf het begin af aan erg enthousiast over InfraNext, verwachten er veel van, dus dit is een mooi moment. En wat kunnen bezoekers daar verwachten er veel van. Dus dit is een mooi moment.

[18:51] En wat kunnen bezoekers daar verwachten dan?

[18:53] Wij staan daar, wij zijn daar, wij laten zien wat we gemaakt hebben. En wij verwachten eigenlijk dat veel van onze klanten daar ook zijn. En dat we dit kunnen gaan laten zien.

[19:08] En als we dan een stukje verder kijken richting toekomst. Wat is de roadmap? Waar gaan jullie naartoe?

[19:14] Waar evolueert de oplossing naartoe? Wij richten ons op het simpeler maken van alle processen binnen bouw en infrastructuur. De hele, zoals je dat noemt in software termen, value chain van dat bouwproces, die willen we kunnen bedienen.

[19:33] Nu hebben we daar een stukje van met onze oplossingen. En wij kijken in allebei de richting, zowel naar onderhoud en beheer als het maken, het ontwerpen.

[19:45] Wat kunnen we daar nog meer in bieden?

[19:49] En als je het dan over innovatie hebt, is dat je bijvoorbeeld ook over de klik app, dat is het bekijken van ondergrondse informatie. Nou, daar kun je straks ook het vastleggen van de nieuwe nieuwtebouwinfrastructuur in doen. Een van de uitbreidingen die we ook doen, is dat je straks de klik kunt bekijken in augmented reality.

[20:06] We hebben daar op zich ook al een versie van beschikbaar, maar dat je dus in het camerabeeld van je mobiele device kunt kijken waar de kabels en leidingen liggen. De vervolgstap is, bij dat registratie aan de sleuf, kiezen we nu nog voor de traditionele aanpak met een hoog-nauwkeurigheids-GPS-inmeten.

[20:23] Over de tijd heen, daar gaan we in investeren ook, is dat je dus eigenlijk point-cloud-scanning met LiDAR, wat je telefoon heeft, en dat je dus eigenlijk de objectherkenning en in inmeting op basis van je point cloud kunt doen. Daar zijn we niet vandaag, daar zijn we niet morgen, maar over een x periode zijn we daar wel.

[20:40] En dan kun je ook op het moment dat je die point cloud scanning hebt gedaan, kun je in combinatie met die augmented reality, als je dan eigenlijk die beeld visualiseert en je komt op een plek waar je in het verleden ooit point cloud scanning hebt gedaan, dan kun je ook daadwerkelijk direct in de ondergrond kijken.

[20:55] Want dan haal je die informatie weer terug.

[20:57] Zie ik dan straks iemand in een sleuf met een slimme bril op?

[20:59] Dat zou ook uiteindelijk kunnen, maar op het moment dat het een sleuf is, dan kun je er al echt zien. Het moet eigenlijk zijn op het moment dat je eigenlijk over de weg loopt, dat je dus en gewoon op basis van de Qlik data het gevisualiseerd zit, maar op het moment dat eigenlijk alles in het

[21:13] verleden in point cloud is vastgelegd, dat je echt daadwerkelijk in de ondergrond kunt kijken.

[21:19] Ja en nog een toevoeging daarop heel concreet, het verwachten in de in de klik heb van meer datalagen meer kaart kaart lagen is iets waar we hard aan werken en ook in nederland op vooruit lopen is rond vorige

[21:34] week op de lekdijk op op een project samen met een amerikaan dat ik kon ze heel duidelijk vertellen van uw hier is heel veel gebeurd in de historie en wij hebben al die archeologische data die gaat

[21:45] in de klik app komen om te zorgen dat je dus weet waar eventueel explosieven liggen. Dat je weet waar archeologische resten liggen. Daar lopen we echt vooruit. Dat verbaast waarschijnlijk. Absoluut.

[21:58] En daar als uitbreiding door op, de registratie aan de sleuf gaat natuurlijk vooral om aan de sleuf. Maar wat je ziet met de wet en regelgeving, dat het steeds belangrijker wordt, dat je ook, dat is nu eigenlijk al, dat je bodemonderzoek doet de is de bodem eventueel vervuild nou dan bieden wij ook

[22:16] mogelijkheden om direct in ons portaal dat soort informatie op te vragen maar ook over straks gaan we toevoegen van informatie over boom wortels boom wortels zijn een bedreiging voor kabels

[22:28] en leidingen waar bomen hebben we ook nodig ook voorwege de energietransitie je kunt het ook andersom draaien is dat je eigenlijk waar ga je straks bomen planten en dat je geen kabels en leidingen gaat bedreigen. Dus dat soort dingen

[22:39] gaan we steeds meer toevoegen. Dus het wordt steeds completer? Steeds completer en het is bijna een one-stop shop waar alles geïntegreerd is. Dus dat je verschillende databronnen op een intelligente manier

[22:52] gebruikt, zodat je een goede risico analyse en inventarisatie kunt doen. Wat ook steeds belangrijker wordt. En als gebruiker

[23:00] hoef je geen computer geleerder te zijn, neem ik aan, omdat allemaal… Nee, want dat

[23:04] is wat je toch ook wel regelmatig ziet. Er zit heel veel wat je dan noemt GIS, geografische informatiesystemen, technologie achter. Die gebruik je, maar je moet geen, om dit allemaal te kunnen bedienen, hoef je geen GIS-experten te zijn. Dat gaat niet werken.

[23:20] Het blijft intuïtief, gebruiksvriendelijk. Ja. En als het samenvat, waar maar als sector,

[23:28] waar moeten we ons op focussen de komende tijd? Nou, ik denk dat er een hoop dingen zijn zijn in dit verhaal al voorbij gekomen zorg dat we die grote maatschappelijke aanpak samen aanpakken dat zowel publiek als private partijen samen samen trekken door

[23:45] investeren in innovatie zorg dat we ons ons niet gek laten maken door alles wat de marketing verhalen rondom ei ons vertellen en dus dus zorgen dat ook realistisch blijven over hoe software gebouwd wordt.

[24:01] Hoe stabiele software gebouwd wordt. Ik denk dat dat een hele belangrijke is en ook een rol waar ik zelf misschien een rol in kan spelen. En zorgen dat mensen daar realistisch over blijven in de markt. Terwijl ik wel zie hoe het daardoor ook sneller kan.

[24:15] Maar het moet ook stabiel sneller. Dus dat zijn zomaar een aantal punten waar we ons in de komende tijd mee bezig moeten houden.

[24:24] En het versnellen van de standaardisatie natuurlijk ook.

[24:26] Die is genoemd.

[24:27] Die is genoemd, ja. Tot slot, jullie boodschap?

[24:33] Nou, ik ben niet zo van de boodschappen eerlijk gezegd. Advies? Ja, nee. Kijk, wij hebben een heel duidelijk plan. Wij weten wat we willen, we weten wie we zijn en

[24:46] werken daar met heel veel energie elke dag met een hele mooie club mensen aan. Ik denk de hoofdboodschap voor deze luisteraar, voor dit publiek is van joh, er gaat in Nederland al een hele hoop goed. En we weten en we zien en we kennen uit het verleden

[25:03] waar het nog beter kan. Maar laten we vooral ook die trots houden op hoe goed het gaat, hoe goed het hele systeem in elkaar zit. Ja, nou, en aanvullend daarop, en dat is

[25:16] wel misschien een beetje een boodschap, is denk ik dat we te weinig trots zijn op wat we in Nederland al daarmee bereikt hebben. Dat merk ik zelf ook. Doet zelf ook wel zo mee.

[25:25] Er wordt veel geklaagd.

[25:26] Er wordt veel geklaagd, maar dat hoort er ook een beetje bij. En we mogen best wel iets meer trots zijn op hoe dat allemaal geregeld is in dit kleine landje. Met zoveel mensen en zoveel ondergrondse infrastructuur.

[25:39] Kijk aan, super. Nou, dank jullie wel voor deze inzicht. Jullie komst naar de studio hier. Dank voor het luisteren naar deze podcast van GWW Bouwmat. Live vanuit de studio, Ours Media Group in Weert.

Gerelateerde video's

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Stuur ons een bericht

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten