Primaire grondstoffen moet je koesteren. Op weg naar een circulaire economie ligt vaak de focus op biobased en wordt voorbijgegaan aan het hergebruik van primaire grondstoffen. Zonde, vindt Gerben Bijker van Roof2Road, die pleit voor de inzet van meer circulaire bitumen in wegen. “Het concept is bewezen op en top duurzaam. Los daarvan is het ook vanwege alle geopolitieke ontwikkelingen van belang om strategische grondstoffen in eigen huis te hebben.
Bij de productie van asfaltwegen wordt in Nederland doorgaans vertrouwd op oud asfalt, nieuwe stenen en nieuwe bitumen. Op weg naar een circulaire infrastructuur moet volgens Bijker ook worden gekeken naar de belangrijkste component, bitumen. “Het bindmiddel wordt verduurzaamd door circulair hergebruik. Bitumen is al een van de meest gerecyclede bouwproducten in de wereld, middels hergebruik van oud asfalt. Dit kan nog beter door gebruik te maken van circulaire bitumen van Roof2Road. We bewegen vlot richting 2030, het jaar waarin we volgens het Klimaatakkoord van Parijs 55% minder CO2 moeten uitstoten. Het is de hoogste tijd dat opdrachtgevers én de keten in actie komen. Met de inzet van circulaire bitumen kunnen we nu al het verschil maken.”
Roof2Road is allesbehalve een nieuw concept. “Het eerste initiatief in de wegenbouw dateert alweer van elf jaar geleden”, vertelt een trotse Bijker. Het bedrijf maakt namelijk ook grondstoffen voor circulaire dakbedekking voor de twee mondiaal grootste producenten van dakbedekking (Roof2Roof). Inmiddels is er een volwaardige productielocatie opgetuigd in Amsterdam. “Hier produceren we circulaire bitumen uit nieuwe dakrollen en jong gebruikte moderne dakbedekking van bijvoorbeeld Schiphol. Materiaal dat anders zou worden vernietigd in de verbrandingsoven. Circulair hergebruik van R2R-bitumen levert al een directe CO2-besparing op van 1.800 kg per ton, dit is exclusief de CO2-footprint van de supply chain van aardolie. Verbranding is tevens schadelijk voor de ozonlaag. Moderne dakbedekking is zeer rijk aan hoogwaardige bitumen (70%) en hartstikke waardevol om te hergebruiken. De afgelopen periode is maar weer eens gebleken hoe belangrijk het is om zorgvuldig om te gaan met grondstoffen uit eigen land. De wereld is sterk veranderd met alle geopolitieke ontwikkelingen. Door bitumen lokaal te oogsten en circulair in te zetten, zijn we veel minder afhankelijk van het buitenland. Een prettige bijkomstigheid.”
Dat laatste is weer een extra motivatie om te kiezen voor circulaire bitumen. Al mag Roof2Road niet klagen over de belangstelling. “Opdrachtgevers weten ons meer en meer te vinden. En dat heeft vooral te maken met goede ervaringen op tal van projecten in Nederland.” Zo is het Roof2Road-asfaltmengsel recent nog toegepast bij de dijkversterking tussen Tiel en Waardenburg over een lengte van maar liefst 20 kilometer! Er is inmiddels een grote verscheidenheid aan asfaltmengsels met bitumen van Roof2Road gecertificeerd volgens het CROW Asfaltkwaliteitsloket. “Dankzij deze certificering kan elke opdrachtgever op een onderbouwde manier kiezen voor duurzaam asfalt met de inzet van tot wel 100% circulaire bitumen. Het is een duurzame én economisch aantrekkelijke grondstof, ook nog eens uit eigen land, die oneindig is te hergebruiken. Dus opdrachtgevers én keten, kom in actie”, zegt Bijker met compassie voor de planeet.